Now the first thing to understand is that both solutions provided are correct in context of the related questions. For question number 1 it is already mentioned that the 75,000 share are issued as dividend and dividend is usually declared on the profit of the ended year, so these 75,000 shares are already declared for issue and will be included in the calculation of EPS, it is only this matter that they just have been physically issued on March 1. This means that at January 1 there are 150,000 + 75,000 = 225,000 shares outstanding.
So when we calculate the weighted average we do the following;
1 - 50000 + 75000 (Jan 1 till Oct 31) = 225000 x 10/12 = 187,500
2 - 225000 + 60000 (Nov 1 till Dec 31) = 285000 x 2/12 = 47,500
Total shares outstanding for EPS calculation = 187,500 + 47,500 = 235,000 (sum of the weighted averages, correct answer)
For question number 2 it is said that the dividend 10% stock is declared and issued on July 1 which is a different situation than question 1. To arrive at the number of share outstanding for EPS calculation we need to do the following;
1 - Shares outstanding at Jan 1 = 100,000.
Weighted average = 100,000 x 3/12 = 25,000 (Jan 1 - Mar 31)
2 - 10,000 additional shares issued on Apr 1, thus total shares now = 100,000 + 10,000 = 110,000.
Weighted average = 110,000 x 3/12 = 27,500 (Apr 1 - Jun 30)
3 - On July 1 10% stock dividedd issued making total number of shares = 110,000 x 1.1 = 121,000
Weighted average = 121,000 x 3/12 = 30,250 (Jul 1 - Sep 30)
4 - On Oct 1 5,000 shares repurchased making outstanding shares = 121,000 - 5,000 = 116,000. (Repurchase is a reduction in outstanding shares)
Weighted average = 116,000 x 3/12 = 29,000 (Oct 1 - Dec 31)
Sum of weighted averages = 25,000 + 27,500 + 30,250 + 29,000 = 111,750 (this is the correct answer)
I hope that I am able to explain how the answers are calculated and now it is clear for you.
Best regards,
Maqsood A. Qureshi, CMA, CDIF, MBA